Universitetslärare i Halmstad varslas om uppsägning

Högskolan i Halmstad har varslat om att ett antal anställda kommer att sägas upp på grund av arbetsbrist. Enligt facket handlar det i nuläget om sex personer. De berörda arbetar på akademin för informationsteknologi samt akademin för lärande, humaniora och samhälle.

21 maj, 2026
De som berörs av varslet arbetar på akademin för informationsteknologi samt akademin för lärande, humaniora och samhälle.

I februari varslade arbetsgivaren om att upp till elva personer riskerade att förlora sina jobb vid Högskolan i Halmstad. Anledningen är arbetsbrist till följd av en ansträngd ekonomi.
– Det är jättetråkigt. Hela sektorn är utsatt för ett visst tryck och det skärs ned och varslas på många ställen, så vi är ju väl medvetna och har också blivit informerade i ett och ett halvt år om att ekonomin är krisig, säger Jonas Carlsson, ordförande för Saco-S vid Högskolan i Halmstad.

”Hela sektorn är utsatt för ett visst tryck och det skärs ned och varslas på många ställen, så vi är ju väl medvetna och har också blivit informerade i ett och ett halvt år om att ekonomin är krisig.”

Jonas Carlsson

Efter omplaceringsutredning hittade man olika lösningar för vissa av de berörda tjänsterna och för tillfället handlar det därför om en övertalighet på sex tjänster. Just nu pågår turordningskretsning, enligt Jonas Carlsson.
– Det här dök upp lite som en bomb. Vi på facket fick information av rektor och dagen efter gick de ut med det på intranätet. Då var det väldigt upprörd stämning och folk fattade ingenting. Jag tror jag fick ungefär 50 mejl från medarbetare, säger han.

De berörda arbetar på akademin för informationsteknologi samt akademin för lärande, humaniora och samhälle. Även om turordningskretsar inte är helt färdiga vet de flesta redan om huruvida de är berörda av varslet eller inte då det är relativt snäva kretsar, säger Jonas Carlsson.
– De personer det handlar om tror jag är ganska medvetna, de som är inom kretsarna pratar ju också med varandra.

Samtidigt har Högskolan i Halmstad startat en omorganisation där de fyra akademierna ska bli färre, utifrån den information som Jonas Carlsson fått till sig hittills. Därför finns också en generell oro bland personalen över att det kan bli fler varsel i framtiden.
– Jag vet ingenting om hur det blir så det jag säger nu är killgissningar. Men jag tänker att om fyra akademier ska bli tre, vilket är rektors uttalade uppdrag till de som jobbar med det, så kommer det förmodligen att påverka även administrativ personal, säger Jonas Carlsson.

Enligt Marie Andersson, HR-chef vid Högskolan i Halmstad, går det i nuläget däremot inte att säga exakt hur många anställda som kommer att få sluta. När turordningskretsarna är färdiga kommer ytterligare en genomgång av lediga tjänster vid lärosätet göras för att eventuellt kunna omplacera fler, skriver hon i ett mejl till Universitetsläraren.

Om den pågående översynen av lärosätets organisationen skriver Marie Andersson:
”Omorganiseringen sker inte i första hand i besparingsskäl utan för att skapa en robust organisation rustad för att möta framtidens utmaningar. Det finns inget sparbeting kopplat till organisationsöversynen.”

Artikeln är uppdaterad med arbetsgivarens kommentar.

Universitetsläraren utformas enligt journalistiska principer och följer mediebranschens publicitets- och yrkesetiska regler. Tidningen har en fri och självständig ställning gentemot sin ägare, fackförbundet SULF.
Ämnen i artikeln:
Dela:
Debatt och krönikor

Oskar MacGregor

kronikapuff-oskar

Skicka din debattartikel till redaktionen@universitetslararen.se

Senaste numret
Annons
Annons
Tidningsarkiv